קולגן ימי

כיצד מיוצר קולגן ימי?

הקולגן מופק מעור דגים וקשקשת, הוא עובר הידרוליזה כדי לשבור את חלבוני הקולגן לחתיכות קטנות יותר הנקראות פפטידים קולגן. הפפטידים מתעכלים בקלות רבה יותר על ידי הגוף, מה שמגדיל את היתרונות הבריאותיים באמצעות ספיגה מוגברת וזמינות ביולוגית. הידרוליזה גם מפחיתה את הריח וטעם הדגים של הקולגן הימי.
לפפטידים הקטנים יותר שנוצרו יש יכולת התמוססות טובה יותר ויכולים להתמזג בקלות לשייק, קפה, מיץ או כל משקה לבחירה. מערכת העיכול מפרקת עוד יותר את פפטידי הקולגן לחומצות אמינו, כך שהגוף יוכל להשתמש בהן במקומות הרבים המלאים בקולגן.


7 יתרונות בריאותיים של קולגן ימי

כאשר קולגן מספק חלק ניכר מהבסיס של איברים ורקמות אנושיות, תוספת קולגן ימית יכולה לספק יתרונות בריאותיים רבים. בהתחשב בגופנו מתחיל לייצר פחות קולגן החל מאמצע שנות ה-20 לחיינו, הגדלת צריכת הקולגן שלנו יכולה לעזור להקל על כמה חששות בריאותיים נפוצים הקשורים לירידה בייצור קולגן ככל שאנו מתבגרים.


1. קולגן ימי עשוי לשפר את בריאות המפרקים

ככל שאנו מזדקנים ומייצרים פחות קולגן, הסחוס שלנו מושפע. קולגן הוא מרכיב חיוני של הסחוס, המסייע בשמירה על המבנה והשלמות שלו. הסיכון שלנו לפתח מחלת מפרקים כמו דלקת מפרקים ניוונית עולה ככל שאנו מתבגרים, ומייצר פחות קולגן.
מחקרים מראים כי נטילת תוסף קולגן ימי יכולה לסייע בהפחתת כאבי מפרקים ולשפר את תסמיני דלקת מפרקים ניוונית. חוקרים מייחסים זאת לרעיון שקולגן עשוי לעורר רקמת סחוס לייצר יותר קולגן לאחר הצטברות ברקמה שכן קולגן ממריץ את הגוף לייצר פיברובלסטים - תאים המסייעים לייצור קולגן.


2. קולגן ימי מועיל לבריאות המעיים

מכיל כמויות גדולות של פרולין, גלוטמין וגליצין - הקולגן הימי מועיל לקיבה ולמעיים. חומצות אמינו אלו ממלאות תפקיד חיוני בשמירה על רירית מעיים בריאה.
תסמונת המעי הדולפת יכולה להתרחש כאשר יש נזק לרירית המעי. זה יכול לאפשר לחלקיקי מזון ופסולת לדלוף מהמעיים ולעבור לזרם הדם. תסמיני מעיים דולפים יכולים לכלול גזים, נפיחות, רגישות למזון, ועלולים להוביל לתסמונת המעי הרגיז (IBS).
נטילת קולגן ימי עשויה לסייע בתיקון רירית המעיים ולשפר את הסימפטומים הקשורים לתסמונת המעי הדולף ומחלות מעי דלקתיות אחרות (IBD) כגון קרוהן וצליאק.


3. קולגן ימי עוזר לתמוך בעור מזדקן

לחות העור, השלמות והגמישות מושפעים שניהם מרמות קולגן בריאות. הירידה בייצור הקולגן ככל שאנו מתבגרים מובילה לקמטוטים, קמטים ועור יבש.
מחקרים מראים שלנשים שנטלו תוספי קולגן היו גמישות העור מוגברת וירידה ביובש העור מאשר אלו שלא נטלו קולגן. מחקר אחר מצא שנשים שנטלו תוסף קולגן ראו ירידה משמעותית בקמטים מאשר אלו שלא נטלו את הקולגן.
יתרונות העור של הקולגן נובעים מיכולתו לעורר את צמיחת הפיברובלסטים, ובכך להגביר את ייצור הקולגן בגוף. קולגן עשוי גם לעורר את הצמיחה של אלסטין ופיברילין, חלבונים משמעותיים אחרים הקיימים בעור.


4. קולגן ימי יכול לשפר מסת שריר

גליצין, חומצת אמינו הקיימת בקולגן ימי, יכולה לסייע בהגברת רמות הקריאטין, חלבון שריר חיוני. עד 10% מרקמת השריר היא קולגן, שעוזר לשמור על שרירים חזקים ומתפקדים.
מחקר אחד הראה שגברים שלקחו תוספי קולגן תוך כדי תוכנית אימונים צברו משמעותית יותר כוח ומסת שריר מאשר אלו שלא נטלו את הקולגן. מחקר אחר הראה שאלו שאיבדו מסת שריר עקב הזדקנות, או סרקופניה, הגדילו את מסת השריר עם תוספת קולגן.


5. קולגן ימי גם עוזר לשמור על מסת שריר על ידי מזעור פירוק השריר.

 יתרונות נוספים מגיעים עם תכונות נוגדות החמצון של פרולין, חומצת אמינו בקולגן, אשר עשויה לסייע בהפחתת כאבים ונזקים תאי הנגרמים מאימון, שיפור ההתאוששות לאחר האימון.


6. קולגן ימי עשוי לעזור לתמוך בגידים וברצועות

גידים ורצועות מתבססים בעיקר על סיבי קולגן. מחקרים מראים כי נטילת תוספי קולגן יכולה לסייע בשיפור פציעות גידים. כאשר רצועות או גידים נפגעים, הגוף שלנו מייצר יותר קולגן כדי לעזור לשחזר אותם.
נטילת תוספי קולגן יכולה לעזור לעורר את הגוף לייצר יותר קולגן, ובכך לעזור לשפר את התאוששות הפציעות.


7. קולגן ימי יכול לתמוך בעצמות בריאות

בדומה לרצועות וגידים, העצמות מורכבות בעיקר מקולגן. קולגן נותן לעצמות את המבנה שלהן והוא תורם משמעותי לחוזק וצפיפות העצם.
מחקרים מראים כי נטילת תוספי קולגן עשויה לסייע בהפחתת אובדן עצם שעלול להוביל לאוסטאופורוזיס. מחקר נוסף מצא שנשים שנטלו תוספי קולגן ראו עלייה בצפיפות העצם (BMD) - בהשוואה לאלו שלא נטלו את התוסף. BMD נמוך מתאם עם הופעת אוסטיאופורוזיס.